Hvězdárna a planetárium v Brně na Kraví hoře pořádala unikátní prezentaci zeměkoule. Akce se konala od 6.do 12.července a za celou dobu se sem přišly podívat tisíce lidí.
Každý den na travnaté ploše parku Kraví hora byl k vidění unikátní obří model Země, tzv.Terralóna. Jednalo se o věrnou kopii zeměkoule v podobě nafukovací koule.
Skutečná zeměkoule má průměr zhruba 13 tisíc kilometrů, terralóna pouze 10 metrů. Terralóna byla natočena v úhlu 23° tak, aby návštěvníci měli lepší pohled na Evropu. Ale v podstatě natočení kopírovalo reálné postavení zeměkoule.
Model se nafukoval každý den v 16 hodin a vyfukoval se o půlnoci. V pátek se však musel kvůli špatnému počasí dokonce nechat vyfouknout již kolem 20 hodiny, jelikož se na Brno večer hnal silný vítr a bouřky. Následující den byla koule opět nafouknuta. Po celou dobu zde hrála doprovodná pohodová hudba a vždy byl přítomen odborný personál.
Nafouknutí modelu trvalo přibližně hodinu.
Návštěvníci si mohli tento unikátní model Země prohlédnout každý den po 16 hodině za denního světla. Ovšem mnohem zajímavější byl po setmění. Uvnitř makety bylo nainstalováno osvětlení, takže ve tmě zeměkoule svítila a nabízela zase jiný pohled než ve dne. Já jsem terralónu viděla pouze ve dne, takže nemohu večerní osvětlení zhodnotit.
Na tuto výjimečnou akci se přišly podívat všechny věkové kategorie. Potkávala jsem zde rodiny s kočárky a malými dětmi, převážnou část však tvořily dvojice mladých i starších lidí. Já jsem se přišla podívat až v neděli, tedy poslední den a lidí tady bylo dost.
Nicméně byly doporučovány odstupy kvůli Covid-19 a mohu potvrdit, že spousta lidí toto doporučení dodržovala. Horší to bylo přímo před maketou, kde se shlukovali lidé, aby si osahali materiál a všichni se chtěli fotit přímo u koule.
Vstup byl zdarma.
V areálu hvězdárny je vystaven zároveň i model Měsíce – tzv. Lunalón. Ten najdeme hned vedle hvězdárny nad parkem.
Model je opravdu velmi věrohodný, z většího odstupu si připadáte, že jste se ocitli ve Vesmíru v blízkosti Měsíce. A ještě větší realitu tomu dodávalo, když sluníčko osvěcovalo pouze část Měsíce.
Skutečný Měsíc má průměr 3 474 km, lunalón pouhé 4 metry. Podklady pro texturu povrchu modelu vytvořila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která od roku 2009 mapuje Měsíc.
Lunalón najdeme necelých 300 metrů od terralóny.
Návštěva parku Kraví hora v Brně s impozantními modely Země i Měsíce za mě stoprocentně stála za vidění. Jak kdo zde dlouho strávil čas, bylo pouze na každém. Park nabízí velké travnaté prostranství se spoustou laviček, některé byly ve stínu. Na kopečku u hvězdárny je dětské hřiště pro menší děti.
A kdo chtěl, mohl spojit návštěvu terralóny a lunalónu zároveň s návštěvou hvězdárny či speciálního kina.
Hvězdárna v Brně www.hvezdarna.cz patří mezi vyhledávaná místa k návštěvě a za sebe mohu určitě doporučit. Vezměte sebou děti do kina na pohádku nebo si večer přijďte prohlédnout večerní oblohu. V těchto dnech určitě třeba kometu, která je krásně viditelná.
Nad Špilberkem se bude konat 20.srpna a 22.srpna 2020 velkolepý ohňostroj Ignis Brunensis a na Kraví hoře bude při této příležitosti osvětlený model Lunalónu. To určitě stojí opět za návštěvu. Brněnské ohňostroje jsou vyhlášené nejenom u nás v České republice, ale i v sousedních zemích.
Ohňostroj začne ve 22,30 hodin.
Šalinou číslo 4 – ze zastávky Hlavní nádraží směr náměstí Svobody, ulice Česká a vystoupíte až na konečné – náměstí Míru/Mararykova čtvrť. Šalina sem jede každých pár minut.
Po 23. hodině na náměstí Míru zastavuje také noční linka N89.
Jízdní řád šaliny i autobusu naleznete na stránce www.dpmb.cz.
Vydáte-li se k nám vlastním vozem (anebo autobusem), pak po Údolní (ze směru od centra) nebo Mučednické (při příjezdu ze severu) až na náměstí Míru. Na náměstí Míru anebo na odstavné ploše u koupaliště Rekreačně sportovního areálu Kraví hora zaparkujete i s autobusem.
Jak od tramvajové zastávky, tak z parkoviště je to asi pět minut chůze ke Hvězdárně a planetáriu Brno.
Nestihli jste se zajít podívat?
Hvězdárna a planetárium Brno se pro obrovský zájem rozhodla tuto akci zopakovat a to v termínu od 10.srpna do 16.srpna 2020.
Takže, kdo nestihl na vlastní oči terralónu a lunalón na Kraví hoře vidět, nebo se chce přijít znovu podívat, bude mít opět příležitost.